Co to jest booking engine, jak działa booking engine?

Booking engine to system rezerwacji internetowych, za pomocą specjalnego widgetu umieszczany na stronach www i w mediach społecznościowych. Dzięki stałemu połączeniu z recepcyjnym grafikiem hotelowym booking engine staje się on-line’owym, czynnym 24/7 punktem obsługi klienta.

Programy hotelowe zamiast stosów karteczek

Powyższy akapit to zaledwie podstawowa odpowiedź na tytułowe pytanie “Co to jest booking engine”? Takie kwestie nurtują każdego hotelarza, który podejmuje decyzję o przesiadce z papierowych kalendarzy i notatek na nowoczesny system komputerowy dla obiektów noclegowych. W takim momencie pojawia się mnóstwo nowych, specjalistycznych pojęć i terminów - i trzeba je wszystkie dobrze zrozumieć, aby móc podjąć optymalną decyzję przy wyborze informatycznych narzędzi i usług do swojego obiektu lub sieci hoteli.

Hotele w sieci

Krótko rzecz ujmując - bez internetu ani rusz. Kwestię czym jest booking engine najlepiej wyjaśnić na konkretnym przykładzie. Telefoniczne recepcje hotelowe zwykle pracują od 8:00 do 18:00. Ewentualnie 22:00, jeśli hotel może sobie pozwolić na zatrudnienie większej liczby osób… albo właściciele sami odbierają połączenia. A co z obsługą potencjalnych klientów, którzy mogą spokojnie pomyśleć nad planami na wypoczynek dopiero w późnych godzinach nocnych? Najlepiej stworzyć im możliwość bezpośredniego zarezerwowania terminów i pokoi w internecie oraz opłacenia należności on-line. Zrozumienie, jak działa booking engine, pozwoli lepiej wykorzystać dostępne narzędzia i zauważalnie poprawić sprzedaż.

Pod maską booking engine’u

Pod względem technicznym moduły do rezerwacji on-line możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Główną różnicę stanowi sposób wyszukiwania wolnych terminów. Booking engine’y typu pierwszego działają w ten sposób, że potencjalny klient widzi wszystkie zajęte i dostępne pokoje. I sam musi zdecydować, czy któraś z zaprezentowanych opcji mu odpowiada - co zwykle wymaga wielokrotnego przełączania się pomiędzy różnymi standardami. A jak działa booking engine typu drugiego? Mechanizmem zdecydowanie bardziej przypomina rozmowę z recepcją, co dla znacznej części turystów jest o wiele wygodniejsze. Klient sam wskazuje interesujący go termin oraz liczbę uczestników turnusu, a na tej podstawie booking engine pokazuje spełniające warunki wolne pokoje. Bardziej zaawansowane systemy potrafią zasugerować parę alternatyw - np. kiedy wszystko jest zajęte w pierwotnie wskazanym terminie, ale 2 dni później zwolni się parę miejsc.Ten tekst powinien odpowiedzieć na pytania:
 • Co to jest booking engine?
 • Jak działa booking engine?

A skąd widget wie, kiedy będzie wolne?

Tutaj dochodzimy do kluczowej kwestii, jaką jest synchronizacja dostępności. Czym jest booking engine, który nie sprawdza w każdym kolejnym kroku, czy wybrany wcześniej pokój nadal jest wolny? Niby oczywista oczywistość, a jednak wciąż jeszcze są na polskim rynku moduły do rezerwacji on-line, które sprawdzają dostępność tylko raz. A jeśli ostatni wolny pokój recepcjonista zarezerwuje dokładnie wtedy, kiedy klient w internecie jeszcze wpisuje swoje dane… cóż, radź sobie hotelarzu. Overbooking to prawdziwa zmora branży turystyczno-hotelarskiej, od kiedy to internet (booking engine, serwisy rezerwacyjne OTA które można ogarnąć channel managerem) stał się głównym kanałem sprzedaży. Dlatego przed zakupem modułu rezerwacji internetowych koniecznie trzeba dopytać się, jak dokładnie działa dany booking engine. Topowe systemy sprawdzają dostępność nawet tuż po tym, jak klient klika ostateczne potwierdzenie rezerwacji. Lepszy komunikat “Spóźniłeś się o 5 sekund” na ekranie niż dowiedzieć się już na wczasach, że “niestety nie mamy dla Państwa pokoju”.Zobacz również: Co to jest channel manager, czym jest channel manager.

Booking engine = recepcja internetowa

Trend przenoszenia się ruchu turystycznego - w sensie handlowym - do globalnej sieci jest coraz wyraźniejszy. Pod wieloma względami tak jest dla wczasowiczów wygodniej. A wobec tego hotelarze nie mają innego wyjścia, jak coraz mocniej akcentować swoją obecność w internecie. Booking engine funkcjonuje jak recepcja 24/7, zapewnia też sprzedaż bezpośrednią. Na dodatek moduły rezerwacji on-line swobodnie można instalować w wielu miejscach - nie tylko na stronie www obiektu, ale też facebooku czy innych portalach społecznościowych, a także na niektórych serwisach z ogłoszeniami. Formularze do zapytań e-mailowych są zupełnie zbędne, skoro kompleksowy booking engine sam przeprowadzi klienta przez cały proces rezerwacji.Czy już wiesz co to jest booking engine? Jeśli masz dodatkowe pytania - zapraszamy Cię do kontaktu!

NFHotel Booking Engine

Pracuje dla Ciebie 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.
Rezerwacja on-line na Twojej stronie www, Facebook'u.

W dużym skrócie

Rezerwacja on-line to Twój wirtualny recepcjonista. Z jego pomocą klienci mogą sprawdzić dostępność terminu, skalkulować cenę i oczywiście dokonać rezerwacji.

Nasz Booking Engine jest w nieprzerwanym kontakcie z programem hotelowym NFHotel PMS, dzięki czemu nie ma możliwości zaistnienia overbookingu.

Moduł rezerwacji on-line można zainstalować na dowolnej stronie www, jak również w Facebook'owym fanpage Twojego obiektu.

Dzięki kreatorowi można go dopasować kolorystycznie do strony. Wersja mobilna to oczywiście standard.

Jak działa NFHotel Booking Engine

Po kliknięciu przycisku REZERWUJ, na Twojej stronie wyświetla się lista wolnych pokoi w wybranym terminie, dla wybranej ilości osób.

Lista pokoi pozwala w wyczerpujący sposób zapoznać się z nimi przed zakupem, dzięki: opisowi, zdjęciom, liście wyposażenia, ilością dostępnych miejsc.

Dla wybranego terminu zostaną wyświetlone możliwe do zakupu oferty.

Po wybraniu oferty klient uzupełnia dane niezbędne do realizacji rezerwacji, potwierdza ją i wybiera sposób płatności: płatność on-line, kartą kredytową, tradycyjny przelew.

Rezerwacja zostaje naniesiona na grafik, o czym NFHotel poinformuje Cię przez e-mail, sms.

Poprzez e-mail / sms system wysyła potwierdzenie rezerwacji, a po otrzymaniu wpłaty on-line, wiadomość potwierdzającą otrzymanie wpłaty przez obiekt.
Skrócenie czasu potrzebnego na obsługę rezerwacji
95%
Przejęcie procesu obsługi rezerwacji
100%
Wygoda rezerwacji dla klienta
95%

Wyjątkowo wygodnie

Możliwość dokonania rezerwacji przez klienta bez udziału recepcji, to wygoda dla obu stron. Klient może sprawdzić ceny, dostępność i dokonać rezerwacji 24 h na dobę. Nawet, gdy telefon jest zajęty, rezerwacja jest możliwa.

DZIAŁA 24H NA DOBĘ

Kiedy recepcja jest nieczynna albo zajęta, gdy jesteś w drodze lub na wczasach - system pozwala na rezerwację.

PŁATNOŚCI ON-LINE

Proces rezerwacji zakończony jest możliwością płatności on-line, którą system zaksięguje automatycznie.

W PEŁNI AUTOMATYCZNIE

System zajmie się całym procesem: dodanie rezerwacji, pobranie płatności, wysyłka powiadomień.

BEZPIECZEŃSTWO

Certyfikat SSL, płatności on-line z PCI DSS, Thawte, zgodność z GIODO, RODO.

Prosta instalacja

Widget rezerwacji on-line może zostać zainstalowany na dowolnej stronie www. Współpracuje z dowolnym cms. Dostarczamy instrukcję dla webmastera oraz chętnie służymy pomocą. Jeśli chcesz, możemy również zająć się całym procesem związanym z jego instalacją.

Rezerwacja z facebook

NFHotel Booking Engine możesz zintegrować również ze stroną Facebook Twojego obiektu - dzięki czemu zasięg rezerwacji będzie jeszcze większy.

Pobierz aplikację

< 1 sekunda
NFHotel Booking Engine sprawdza dostępność podczas wyszukiwania terminu. Jako że czas dokonywania rezerwacji może zająć klientowi kilka minut - na samym jej końcu system ponownie sprawdza dostępność. Rezerwacja przychodzi do NFHotel w ułamku sekundy więc overbooking jest praktycznie niemożliwy.

Informacje dodatkowe

NFHotel Booking Engine jest w pełni konfigurowalny dając możliwość pełnego dostosowania na potrzeby obiektu.
 • Dodatkowe zakupy podczas rezerwacji
  Podczas dokonywania rezerwacji moduł pozwala na dokonanie dodatkowych zakupów. Np. kwiaty, szampan na powitanie i dowolne inne.
 • Możliwości cennika
  Cennik pozwala na stosowanie wielu planów cenowych. Ceny mogą być zróżnicowane w zależności od terminu. Możemy stosować ceny za osobę, za standard lub ich połączenie. Funkcja podnoszenia / obniżania cen na poszczególne dni - np. weekendy drożej. Podnoszenie / obniżanie cen procentowe, kwotowe.
 • Stosowanie restrykcji
  W NFHotel funkcjonują wszystkie ważne ograniczenia: minimalna długość pobytu, zamknięcie, brak przyjazdów, brak wyjazdów. Restrykcje pozwalają na tworzenie pakietów, turnusów.
 • Powiadomienia e-mail, sms
  Rezerwacja z NFHotel Booking Engine wysyła automatyczne potwierdzenie rezerwacji, w przypadku płatności on-line system wyśle automatycznie również potwierdzenie otrzymania wpłaty.
 • Płatność on-line
  Rezerwacja może zostać zakończona płatnością on-line przez Dotpay. Wpłata jest automatycznie księgowana przez system. Zarówno obiekt jak i jego klient informowany jest automatycznie o statusie płatności.
 • Kolorystyka, dostosowanie modułu
  NFHotel Booking Engine pozwala na pełne dopasowanie jego kolorystyki. Możliwe jest również wybranie animacji dla treści, zdjęć. Na widoku pokoju mogą być eksponowane wybrane elementy wyposażenia(tv, łazienka, balkon, powierzchnia i inne).
 • Instalacja na stronie www
  Prosta instrukcja pozwala na szybką instalację na stronie wykonanej w dowolnej technologii / cms’ie(WordPress, Joomla i inne). Na życzenie klienta chętnie pomożemy w instalacji lub weźmiemy ją na siebie.
 • Instalacja na Faceboo’k
  Moduł rezerwacji można zainstalować na stronie Facebook obiektu.
 • Pobieranie opłat za sprzątanie / przygotowanie
  Dla apartamentów, domków możliwe jest ustawienie opłaty za jego ‘przygotowanie’. Dodawanie opłaty jest w pełni konfigurowalne i pozwala jej pokazywanie lub nie klientowi w poszczególnych etapach rezerwacji.